Plany, algorytmy i inspiracje z PyWaw 🚀 (46)



Miniony tydzień upłynął błyskawicznie i nie wszystko poszło zgodnie z planem.

    Niestety, nie zdążyłem zaimplementować darmowego AI do mojego projektu, ale za to mogę pochwalić się postępami w innych obszarach.

    Dużo czasu pochłonęło redagowanie i promowanie pierwszego po przerwie wpisu, jednak efekty przerosły moje oczekiwania – post wyświetliło blisko 200 osób!

    Dla porównania, kiedy zaczynałem blogować, przekroczenie 50 wyświetleń było dla mnie dużym osiągnięciem. Mam nadzieję, że teraz, dzięki wypracowanemu schematowi działania, przygotowanie kolejnych wpisów zajmie mi mniej czasu.

AdventOfCode: pierwsze wyzwania

    We wtorek postanowiłem spróbować swoich sił i dołączyć do AdventOfCode. Zadania z pierwszego i drugiego dnia udało mi się rozwiązać w miarę bezboleśnie. W środę zabrałem się za zadania z trzeciego dnia i, o ile pierwsze zadanie było dosyć proste, to z drugim już się trochę nagłowiłem. Po zapoznaniu się z treścią pierwszego zadania z dnia czwartego postanowiłem sobie odpuścić. Nie dlatego, że bym go nie rozwiązał, ale wiem, że zajęłoby mi to dużo czasu, którego i tak nie mam w nadmiarze więc wolę go wykorzystać na ważniejsze sprawy.

    Rozwiązywanie tych zadań dało mi jednak do myślenia i doszedłem do wniosku, że dobrym pomysłem będzie ponowne zainteresowanie się algorytmami. AdventOfCode to tylko zabawa, ale tego typu zadania mogą również pojawiać się w rzeczywistych projektach. Już jakiś czas temu interesowałem się teorią algorytmów i przez spory czas regularnie rozwiązywałem zadania na Codewars, ale teraz widzę, że muszę ten temat zgłębić nieco bardziej i zamierzam to uwzględnić w moim planie na Q1 2025 r.

PyWaw: inspirujące spotkanie

    W czwartek kolejny raz wziąłem udział w PyWaw, a więc comiesięcznemu spotkaniu pasjonatów Pythona. Prelekcje, które tym razem miały miejsce, dotyczyły dość zaawansowanych tematów, a przynajmniej takich, z którymi ja jeszcze nie miałem do czynienia.

  •     Pierwsza poświęcona była bibliotekom do przetwarzania danych w Pythonie
  •     Druga nadchodzącej w przyszłym roku wersji 3 narzędzia, jakim jest Airflow.


    Obie prelekcje były poprowadzone niezwykle interesująco, a prelegenci to prawdziwi fascynaci tematów, które poruszali. Było to doskonale widoczne w tym, z jaką pasją o nich opowiadali i jak odpowiadali na pytania publiczności. Mimo że nie miałem do tej pory do czynienia ani z bibliotekami z pierwszej prelekcji, ani tym bardziej z Airflow, który wykorzystywany jest w dużych projektach komercyjnych, to obu prelekcjom oraz późniejszym dyskusjom przysłuchiwałem się z ogromnym zainteresowaniem.

    Po prelekcjach, jak i w przerwie między nimi, jak zawsze była okazja zapoznać się i porozmawiać z innymi uczestnikami. Każdemu, kto chce bardziej "wejść" w świat Pythona, szczerze polecam uczestnictwo w tego typu eventach. Chyba w każdym większym mieście są takie organizowane. Nie dość, że jest to miejsce, w którym można poszerzać swoją wiedzę w zakresie różnorodnych tematów związanych z Pythonem i szerzej z programowaniem, to jeszcze można poznać ludzi z ogromnym doświadczeniem i wiedzą w tej dziedzinie.

    Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to za miesiąc również tam będę, więc jeśli ktoś chciałby mnie poznać osobiście, to również zapraszam.

Planowanie działań i eksperyment z ChatGPT

    W minionym tygodniu sporo czasu poświęciłem na planowanie moich przyszłych działań. Postanowiłem przeprowadzić eksperyment i przegadać moje przemyślenia z ChatemGPT oraz poprosić go o pomoc w zbudowaniu solidnego planu opartego na idei 12-tygodniowego roku. Muszę powiedzieć, że efekty są bardzo obiecujące.

    Nie podzielę się jeszcze szczegółami, bo to, co mam, to dopiero zarys. Natomiast w moim planie znajdą się przede wszystkim tematy związane z dalszym rozwojem moich umiejętności programistycznych. Tutaj zdecydowanie posłucham się rady, jaką dał mi mój asystent, i postaram się nie skupiać zanadto na dydaskaliach, a bardziej na kluczowych kompetencjach

    Niestety, od zawsze moim problemem jest przywiązywanie zbyt dużej uwagi do detali. Z doświadczenia wiem, że w codziennej pracy jest to bardzo przydatna i doceniana przypadłość. Powierzone mi zadania wykonuję z ogromną starannością i, mimo że ich realizacja zajmuje mi więcej czasu, to potem jest zdecydowanie mniej elementów, które trzeba poprawiać.

    W ogólnym rozrachunku oszczędza to nie tylko mój czas, ale i innych osób zaangażowanych w projekt, chociażby podczas review.

    Jeśli natomiast chodzi o samorozwój, ta skłonność do nadmiernego zagłębiania się w przerabiane tematy jest niekorzystna, bo zamiast iść do przodu, zbyt wiele czasu tracę na rozkminianie poszczególnych zagadnień.

Główne i poboczne projekty

    Zamierzam nadal rozwijać mój główny projekt, który ma być moją wizytówką na GitHubie, ale planuję też zrealizować kilka mniejszych, pobocznych projektów, które będą stanowiły niejako uzupełnienie mojego portfolio i pokazywać zdobywane przeze mnie umiejętności.

    Oprócz rozwoju umiejętności programistycznych mój plan będzie zawierał również budowanie nawyków, takich jak wstawanie o szóstej, poranne medytacje, czy zimne prysznice.

Cele na najbliższe tygodnie

    Do świąt zamierzam zbudować kompletny plan działań na Q1 2025 r. W tym tygodniu chcę zrealizować szkolenie z SQLa, które mam wykupione na UDEMY, tak żeby w kolejnym tygodniu podpiąć mój projekt do bazy danych oraz dodać darmowe AI, żeby każdy mógł przetestować działanie mojej aplikacji.

    Święta oraz czas poświąteczny zamierzam spędzić z rodziną i przeznaczyć na odpoczynek i naładowanie akumulatorów, tak żeby od nowego roku, w pełni sił, przystąpić do realizacji pierwszego, 12-tygodniowego roku w roku 2025.


    To tyle na dzisiaj. Dziękuję za uwagę i kolejny raz zachęcam do kontaktu ze mną za pośrednictwem wymienionych poniżej środków komunikacji:

    E-mail: kiki@mcarron.com.pl

    Discord: Kiki McArron

 Facebook: Kiki McArron 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wróciłem, bo czemu nie? 🤓 (45)

Plan vs rzeczywistość – powrót do gry! 🥊 (47)