Czy 65% to już sukces? 🤔 Kolejny PyWaw pełen wartościowych treści 😎 (49)
To nie był zły tydzień, ale na pewno dało się z niego wycisnąć więcej.
Niestety nie udało mi się zrealizować wszystkich zaplanowanych na mijający tydzień aktywności. Nawyki zrealizowałem na poziomie 68%, a taktyki nieco słabiej, bo
61%.
Nawyki
Zdecydowanie najgorzej idzie mi wstawanie o 6:00 – w minionym tygodniu udało mi się to tylko raz. W 100% zrealizowałem krótkie wpisy w dzienniku oraz to, z czego jestem najbardziej zadowolony, czyli zimne prysznice zaraz po przebudzeniu lub po medytacji (jeśli tylko rano miałem czas ją przeprowadzić). Zdecydowanie muszę też popracować nad porannymi aktywnościami w weekendy, bo oprócz zimnych pryszniców nie zrealizowałem w miniony weekend żadnej innej rutyny.
Taktyki
Najbardziej może cieszyć to, że w obszarze szukania pracy zrealizowałem plan w okolicach 100% – zaaplikowałem do 21 firm (84% planu) i wysłałem 60 zaproszeń na LinkedIn (120% planu).
Zdecydowanie gorzej poszło z taktykami związanymi z rozwojem moich umiejętności programistycznych. Zaplanowany czas nauki zrealizowałem w 60%, rozwój mojej aplikacji i innych projektów – w 41%, natomiast w ogóle nie zająłem się rozwiązywaniem zadań z algorytmów na Leetcode.
Nie poświęciłem też czasu na tworzenie gry z moim synkiem. Tę taktykę postanowiłem usunąć z mojego planu. Po pierwsze, jest to aktywność, którą chcę w jak największym stopniu wykonywać wspólnie z dzieckiem i traktuję ją raczej jako zabawę, a nie zadanie do mierzenia. Po drugie, w jej miejsce na najbliższe pięć tygodni wprowadzam nową taktykę, ale o tym opowiem za chwilę.
Reasumując, w "totalu" zrealizowałem 65% swoich aktywności, co nie jest bardzo złym wynikiem, ale też nie mogę się nim „mega” cieszyć.
Co zatem poszło nie tak?
Po pierwsze, blog. Prawie cały czas jaki miałem we wtorek spędziłem na pisaniu, redagowaniu, publikowaniu i linkowaniu mojego wpisu w różnych miejscach. Tu zdecydowanie zawaliłem z planowaniem. Muszę się zmobilizować, żeby większość treści przygotowywać w niedzielę wieczorem, w poniedziałek wieczorem zredagować i we wtorek tylko opublikować oraz udostępnić. W ten sposób nie zmarnuję całego czasu, który mogę poświęcić na inne aktywności. Oczywiście w miniony weekend też tego nie zrobiłem, ale postanowiłem, że w poniedziałkowy wieczór napiszę tekst, a we wtorek go zredaguję i najpóźniej w środę opublikuję.
Inne aspekty, które przyczyniły się do takiego poziomu realizacji zadań, były już mniej zależne ode mnie. To okazało się, że Todoist przypomniał mi o wizycie z synkiem u ortodonty, a to w szkole podczas gry w piłkę wybił sobie kciuka i pani poprosiła, żebym zabrał go wcześniej do domu. Za to największy „fuckup” był w piątek, bo po aktualizacji wywalił mi się Linux i postawienie go z powrotem na nogi znowu pochłonęło cały mój czas, który miałem na realizację zadań.Patrząc na to wszystko, można powiedzieć, że biorąc pod uwagę rozmaite okoliczności, 65% nie jest takim słabym rezultatem.
Najważniejszy Wniosek
Warto jednak wyciągać wnioski, a ten tydzień przypomniał mi jedną rzecz, o której już kiedyś wspominałem. Nigdy nie zakładaj, że pod koniec tygodnia albo w weekend nadrobisz zaległości. Zawsze trzeba pracować na najwyższych obrotach i w pełnym skupieniu, żeby jak najwięcej zrealizować na początku tygodnia. „Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj”, bo inaczej stoiccy bogowie zrobią Ci psikusa i nic nie uda się osiągnąć.
Ciekawe Treści z Minionego Tygodnia
Pisałem ostatnio, że w każdym tygodniu opiszę jakieś ciekawe treści, na które się natknąłem. Dzisiaj opowiem o wydarzeniu, w którym miałem przyjemność uczestniczyć na żywo (nie online, naprawdę na żywo 😅).
W czwartek, jak co miesiąc, odbył się PyWaw, w którym kolejny raz uczestniczyłem. Występowało dwóch prelegentów. Pierwsze wystąpienie, autorstwa Bartka Sławeckiego, było na temat „type hints” w Pythonie i nosiło przewrotny tytuł „Czego NIE NALEŻY ROBIĆ podczas korzystania z type hinting w Pythonie?”. Mimo że to było jego pierwsze publiczne wystąpienie, poradził sobie świetnie – prezentacja była bardzo profesjonalna, a Bartek pokazał naprawdę dużą wiedzę w omawianym obszarze.
Druga prelekcja to praktyczny poradnik dotyczący budowania, publikowania i promowania bibliotek open-source. Mateusz Klimek, opierając się na własnym doświadczeniu, zaprezentował tips & tricks dotyczące tego tematu.
Jeśli kogoś interesuje Python, a nie był na PyWaw, to zachęcam do obejrzenia nagrania z obu prezentacji na YouTube:
https://www.youtube.com/live/G0fNIGCyPzQ?si=TCo38lwaR1erSpXP
Nowa Taktyka na Najbliższe 5 Tygodni
W tym miejscu pochwalę się i wrócę do mojej nowej taktyki. Otóż jakiś czas temu zgłosiłem się z propozycją wystąpienia z prelekcją na temat mojej aplikacji, o ile jest to temat, który może być interesujący.
Na ostatnim spotkaniu PyWaw dostałem potwierdzenie, że zaproponowana przeze mnie prezentacja zainteresowała organizatorów i wystąpię na najbliższym meetupie, czyli 20 lutego! Będzie to moje pierwsze wystąpienie publiczne po angielsku i o tematyce technicznej, dlatego potrzebuję zorganizować sobie odpowiednią ilość czasu na solidne przygotowania. Jestem mega podekscytowany i już zestresowany 😂
Aktualizacja Mojej Apki
Na koniec, zgodnie z zapowiedzią, opowiem krótko o tym, co zmodyfikowałem w mojej aplikacji. W zeszłym tygodniu nie miałem na to zbyt wiele czasu, ale udało mi się dodać opcję eksportowania fiszek do pliku tekstowego. Z tym update’em wiąże się nowa pozycja w menu głównym – Export Menu – oraz logika odpowiadająca za eksport kart.
W efekcie mamy trzy możliwe warianty eksportu:
- Wszystkie fiszki są nieprzeprocesowane – użytkownik jest o tym informowany i dostaje pytanie, czy mimo to chce je wyeksportować bez edycji.
- Wszystkie fiszki są przeprocesowane – eksport przebiega bez dodatkowych pytań.
- Część fiszek jest już przeprocesowana, a część nie – użytkownik może wybrać, czy chce wyeksportować tylko przeprocesowane, tylko nieprzeprocesowane czy też jedne i drugie karty.
Dodałem też drobną modyfikację w module dotyczącym pracy z fiszkami – teraz można przerwać procesowanie w dowolnym momencie.
Mam nadzieję, że w tym tygodniu uda mi się dodać w końcu jakiś open-source model sztucznej inteligencji, no a potem będzie trzeba ją "dopieścić" żeby ładnie się prezentowała na PyWaw 🤓
To tyle, mam nadzieję, że w tym tygodniu uda mi się większość posta napisać w weekend, tak żeby opublikować go do wtorku.
Zapraszam do kontaktu ze mną:
E-mail: kiki@mcarron.com.pl
Discord: Kiki McArron
Facebook: Kiki McArron
Komentarze
Prześlij komentarz